а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

види

Види и: види (св.)
Вид збор: Извик
1. При исчудување.
Англиски: look Албански: vështrim
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Види, види, што голем маж си бил!
2. За потсилување.
Англиски: look Албански: vështrim
Употреба: Неменлив збор
Примери:
Види, вака, тоа ќе го направиме по овој модел.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи