а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видео

мн. видеа
Вид збор: Именка, среден род
1. Краток филм снимен со помош на видеокамера.
Англиски: video Албански: video
Употреба: Разговорно , Сцена
2. Апарат за снимање и репродукција на телевизиска програма.
Англиски: video recorder Албански: video rekorder
Употреба: Разговорно , Технологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи