а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видео

Вид збор: Префикс
Прв дел од сложенки, означува дека вториот дел од зборот се однесува на магнетоскопска снимка или на нејзино прикажување.
Англиски: video
Примери:
видеоигра
видеокамера
видеокасета
FlexiMac
 менување на македонски глаголи