а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видеофон

мн. видеофони
Вид збор: Именка, машки род
Апарат со можност за комуницирање по аудио и визуелен пат.
Англиски: videophone
FlexiMac
 менување на македонски глаголи