а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видеотека

мн. видеотеки
Вид збор: Именка, женски род
Дуќан за изнајмување на видеокасети за репродукција во домашни услови; збирка на видеокасети.
Англиски: videotheque
FlexiMac
 менување на македонски глаголи