а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видеопроекција

мн. видеопроекции
Вид збор: Именка, женски род
Проекција на видеоматеријал.
Примери:
Видеопроекцијата на најновите филмски остварувања се одржа во киното „Центар“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи