а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видеолента

мн. видеоленти
Вид збор: Именка, женски род
Лента за снимање и репродуцирање на снимен материјал.
Англиски: video tape
Употреба: Технологија
Примери:
специјални видеоленти
FlexiMac
 менување на македонски глаголи