а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видеокасета

мн. видеокасети
Вид збор: Именка, женски род
Касета со намотана лента за снимање и репродуцирање на снимен материјал.
Англиски: video cassette
Употреба: Технологија
Примери:
Тој редовно позајмуваше видеокасети и од видеотеката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи