а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видеоигра

мн. видеоигри
Вид збор: Именка, женски род
Електронска игра на екранот на телевизорот, комјутерот или на специјален уред во центрите за ваков вид забава.
Англиски: video game
FlexiMac
 менување на македонски глаголи