а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видеозапис

мн. видеозаписи
Вид збор: Именка, машки род
Запис од видеокамера.
Англиски: video recording
Употреба: Технологија
Примери:
Тие ги прегледуваат видеозаписите во потрага по некоја абнормалност.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи