а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виден

видни
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на вид.
Англиски: visible
Примери:
Сите звучни и видни халуцинации што се случуваа во пустината имаа фосфоресцентна природа.
Видно поле.
2. Што е важен, истакнат, значаен.
Англиски: prominent
Примери:
Видни селани му доаѓаа на гости.
Видни истражувачи ќе учествуваат на средбата.
3. Што е забележителен, важен, истакнат.
Англиски: noticable
Примери:
Оваа година постигнавме видни резултати на сите полиња.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи