а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видело

мн. видела
Вид збор: Именка, среден род
1. светлина
Англиски: light Албански: dritë
Примери:
Си заминаа по видело.
Се прибира уште со видело и се затвора вкуќи.
2. Кандило, направа за светење, на газија, со борина и сл.
Англиски: oil lamp Албански: llambë t naftës
Примери:
Во камарата стојат кибритот и борината да знае домаќинката каде и е виделото.
3. Очен вид.
Англиски: sight Албански: pamje
Употреба: Медицина
Примери:
Ми се зеде виделото.
Виделото не му се врати по операцијата.
Излезе на видело - се обелодени некоја скриена работа.
Да види бело видело - да се обелодени нешто, да се појави во јавноста.
Да видам и јас бело видело - да ми се насмее и мене среќата, да дочекам подобри денови.
Изведенки
виделце ср.
виделца
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи