а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виделниче

виделничиња
Вид збор: Именка, среден род
Примитивна светилка на газија, со борина или со свеќа; место каде што се поставува борина или свеќа да гори заради осветлување на просторијата.
Англиски: oil lamp
Примери:
Бедното виделниче одвај ја осветлуваше собата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи