а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виделина

мн. виделини
Вид збор: Именка, женски род
светлина
Англиски: daylight Албански: dritë
Примери:
Утринската виделина го проретчуваше мракот над полето.
Изнесе на виделина - обелодени некоја тајна.
Изведенки
виделинка ж.
мн. виделинки
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи