а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

виделен

виделниот
Вид збор: Придавка
Што е сјаен, светол.
Англиски: shiny
Примери:
Ваква виделна ноќ со месечина одамна немало.
Изведенки
виделно прил.
Пример: Виделно е како да е ден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи