а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вида

видаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. лекува
Англиски: heal Албански: shëron
Употреба: Архаизам
Примери:
Старата видаше од секакви болести со баење и тревки.
2. (се вида) Се лекува самиот.
Англиски: heal Албански: shërohem
Примери:
Самиот си ги вида раните.
Изведенки
видање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи