а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

видар

мн. видари
Вид збор: Именка, машки род
Човек што лекува со народски лекови.
Англиски: seer
Употреба: Народно
Примери:
Сега во мода се видарите и гатачите.
Изведенки
видарка ж.
мн. видарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи