а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вигна

мн. вигни
Вид збор: Именка, женски род
1. Ковачка, железарска работилница.
Англиски: forge Албански: farkë
Употреба: Архаизам
Примери:
Влезе во вигната да потклепа палечник.
2. Ковачко огниште во кое се вжештува железото за ковење.
Англиски: forge Албански: farkë
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи