а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вивка

мн. вивки
Вид збор: Именка, женски род
Колак што се подметнува на главата за носење товар.
Англиски: ring
Примери:
Наместете си ги вивките убаво на главите да не ви се нишаат котлињата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи