а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вивисекција

мн. вивисекции
Вид збор: Именка, женски род
1. Операција на жив организам поради истражување.
Англиски: vivisection
Употреба: Медицина
Примери:
прецизна хируршка вивисекција
2. расекување, детална анализа
Англиски: vivisection
Примери:
„Буре барут“ е само една вивисекција на можните девијации во карактерите на нормалните луѓе во една таква ситуација“, вели авторот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи