а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вибрира

вибрираат, вибрирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22745
Трепери, се наоѓа во состојба на треперење.
Англиски: vibrate
Примери:
Од допирот на гудалото жиците на инструментот вибрираат.
Под тежината на тешките товарни возила мостот доста забележливо вибрира.
Изведенки
вибрирање ср.
глаг. им.