а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вибрира

вибрираат, вибрирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 22507
Трепери, се наоѓа во состојба на треперење.
Англиски: vibrate
Примери:
Од допирот на гудалото жиците на инструментот вибрираат.
Под тежината на тешките товарни возила мостот доста забележливо вибрира.
Изведенки
вибрирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК