а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вибрација

мн. вибрации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10602
Осцилаторно движење со голема честота.
Англиски: vibration Албански: vibracion, dridhje
Употреба: Физика
Примери:
Комбајнот за берење на винско грозје работи на принцип на вибрации.
Вибрации на нервните влакна.
Мелодиски вибрации.
Изведенки
вибрациски прид.
вибрациските
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК