а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вибрација

мн. вибрации
Вид збор: Именка, женски род
Осцилаторно движење со голема честота.
Англиски: vibration Албански: vibracion, dridhje
Употреба: Физика
Примери:
Комбајнот за берење на винско грозје работи на принцип на вибрации.
Вибрации на нервните влакна.
Мелодиски вибрации.
Изведенки
вибрациски прид.
вибрациските
FlexiMac
 менување на македонски глаголи