а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вземји

вземјат
Вид збор: Глагол, свршен
Спои со земја.
Англиски: ground
Употреба: Технологија
Примери:
Ја вземји мрежата.
Изведенки
вземјува несв.
вземјуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК