а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вжили

(се) вжилат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34770
Пушти жили, се прими, се фати (за растение).
Употреба: Ботаника
Примери:
Новото дрвце изгледа добро се вжилило.
Изведенки
1. вжилува несв.
(се) вжилуваат
2. вжилување ср.
глаг. им.