а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вживи

(се) вживат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 53809
Се внесе, вникне во нешто со соживување.
Англиски: empathize
Примери:
Тој се вживи во карактерите на ликовите што ги креирал.
Изведенки
1. вживува несв.
(се) вживуваат
2. вживување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК