а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вживи

(се) вживат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 54231
Се внесе, вникне во нешто со соживување.
Англиски: empathize
Примери:
Тој се вживи во карактерите на ликовите што ги креирал.
Изведенки
1. вживува несв.
(се) вживуваат
2. вживување ср.
глаг. им.