а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вжештен

вжештени
Вид збор: Придавка
Ранг: 7701
1. Што е многу загреан.
Англиски: hot
Примери:
Вжештената печка татнеше во малото сопче.
Со вжештено железо го бележеа добитокот.
2. Што личи дека е многу загреан.
Англиски: heated
Употреба: Преносно значење
Примери:
вжештени образи
Изведенки
вжештеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК