а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ве

Види и: вие (зам.)
Вид збор: Заменка
1. Кратка заменска форма за директен предмет од вие.
Англиски: you
Примери:
Токму вас ве видов вчера крај патот.
2. Како форма за учтиво обраќање - Ве.
Англиски: you
FlexiMac
 менување на македонски глаголи