а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веќава

веќаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
ветува
Англиски: promise
Примери:
Пак ли ти веќава нешто?
Изведенки
1. веќавање ср.
мн. веќавања
глаг. им.
2. веќавач м.
мн. веќавачи
FlexiMac
 менување на македонски глаголи