а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вејне

вејнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. дувне, поддувне
Англиски: blow Албански: fryn
Примери:
Навечер ќе вејне топло ветре.
2. (се вејне) се вивне, се крене
Англиски: liven Албански: ngritet
Примери:
Ќе исчезне од одајата, ќе се вејне таму горе.
Изведенки
вејнува несв.
(се) вејнуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи