а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вејка

мн. вејки
Вид збор: Именка, женски род
гранка од дрво
Англиски: branch
Употреба: Ботаника
Примери:
Насобраа и суви вејки и веќе гореа два огна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи