а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

веѓа

мн. веѓи
Вид збор: Именка, женски род
1. Со влакна обраснат лак над очната длабнатина.
Англиски: eyebrow Албански: vetullë
Употреба: Анатомија
Примери:
Сите погледи се свртеа кон момчето со бујни веѓи.
2. Крајниот дел од голема рибарска мрежа.
Англиски: fishing net Албански: rrjet peshkimi
Изрази
Гајтан веѓи - тенки, црни веѓи.
Набра (свие) веѓи - се намурти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи