а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечер

мн. вечери
Вид збор: Именка, женски род
1. Времето од зајдисонце до полна темница, првите часови на ноќта.
Англиски: evening Албански: natë
Примери:
Во долгите зимски вечери седеа крај огништето и раскажуваа приказни.
2. Вечерна приредба, забава, настан што се случува навечер.
Англиски: evening Албански: mbrëmje
Примери:
Струшки вечери на поезијата.
Матурска вечер.
Вечерта ќе треба да чекаат Бадна вечер.
Книжевна вечер.
Изрази
Добра вечер - поздрав.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи