а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вечен

вечниот
Вид збор: Придавка
Што не престанува да трае, што нема почеток ни крај.
Англиски: eternal
Примери:
Вечна љубов.
Вечно благодарност.
Изрази
Вечна мака - пекол.
За вечни времиња - благослов.
Вечна слава - во спомен на покојникот.
Вечна му памет - во спомен на покојникот.
За вечни времиња - за секогаш.
Вечна куќа (дом) - гроб.
Вечно почивалиште - гроб.
Вечен оган - пекол.
Вечен сон - смрт.
Вечен живот - бесмртност.
Изведенки
вечно прил.
Пример: Вечно скита по светот. Тој е вечно незадоволен. Ништо вечно не трае.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи