а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветувачки

ветувачкиот
Вид збор: Придавка
Што ветува.
Англиски: promising
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Ветувачки погледи.
Изведенки
ветувачки прил.
Пример: Таа ветувачки го стегна за раката.