а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветрушка

мн. ветрушки
Вид збор: Именка, женски род
1. Вид мал сокол кој умее да лебди во воздухот.
Латински: Falco tinnunculus Англиски: common kestrel Албански: flutrushkë
Употреба: Зоологија
Примери:
На црницата долетаа две ветрушки.
2. силен ветар
Англиски: storm Албански: stuhi
3. ветромет
Англиски: windy place Албански: stuhi
Употреба: Дијалектен збор
4. ветрогон
Албански: mendjelehtë
Примери:
Не може да ѝ се верува на таа ветрушка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи