а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветроштина

мн. ветроштиње
Вид збор: Именка, женски род
(обично мн.) Зол дух, авет.
Англиски: evil spirit
Примери:
Не верувам во ветроштиње, ни во добри или лоши самовили.
Изведенки
ветроштински прид.
ветроштинскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи