а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветроса

ветросаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. преплаши
Англиски: frighten Албански: frikësoj
2. (се ветроса) се преплаши
Англиски: frighten Албански: trembem
Изведенки
ветросува несв.
(се) ветросуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи