а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветромет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. Место изложено на силен ветар.
Англиски: windy place Албански: vend në erë
2. Место изложено на опасности.
Англиски: dangerous place Албански: vend i rrezikshëm
Употреба: Преносно значење
Примери:
Балканот отсекогаш бил ветромет на разни движења.
Изведенки
ветрометина ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи