а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветроказ

мн. ветрокази
Вид збор: Именка, машки род
Инструмент што го покажува правецот на дувањето на ветрот.
Англиски: weathercock
Примери:
На куќите можат да се направат убави ветрокази од ламарина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи