а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветрогон

мн. ветрогони
Вид збор: Именка, машки род
Лекоумен, непромислен, непостојан човек.
Англиски: dubious person
Примери:
Се прочу дека и не биле студенти, туку ветрогони, крадци.
Изведенки
ветрогонство ср.
Особина на тој што е ветрогон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи