а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветровит

ветровитиот
Вид збор: Придавка
Што е изложен на ветар, во кој има ветар.
Англиски: windy
Примери:
Ветровита есен.
Ветровито место.
Ветровито време.
Изведенки
ветровитост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи