а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветробран

мн. ветробрани
Вид збор: Именка, машки род
1. Предно стакло од автомобил.
Англиски: windshield
Употреба: Технологија
Примери:
скршен ветробран
2. Нешто што штити од ветар.
Англиски: windscreen
FlexiMac
 менување на македонски глаголи