а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветрина

мн. ветрини
Вид збор: Именка, женски род
ладовина, сенка
Англиски: shadow
Примери:
Времето беше топло и тој се сокри во ветрината на големата крошна од дрвото.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи