а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветре

мн. ветриња
Вид збор: Именка, среден род
Слаб, млак, пријатен ветер.
Англиски: wind
Употреба: Деминутив
Примери:
вечерно ветре
FlexiMac
 менување на македонски глаголи