а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

вето

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Право на поединец или држава да се спречи донесување на некој заклучок или одлука.
Англиски: veto Албански: veto
Употреба: Дипломатија
Примери:
Само неколку држава имаат право на вето.
Стави вето.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи