а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветошина

мн. ветошини
Вид збор: Именка, женски род
Стари работи, старудии.
Англиски: junk
Примери:
По патот го сретнав купувачот на ветошини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи