а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветов

ветви
Вид збор: Придавка
Што е стар, износен, избледен.
Англиски: worn out
Примери:
Во ветва колипка зафрлена на крај селце што беше стутулено крај шума, живееше една стара баба.
Под куќата седеше старец во нечиста и ветва кошула.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи