а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветер

Види и: ветар (м.)
мн. ветрови
Вид збор: Именка, машки род
Атмосферско струење на воздухот.
Англиски: wind Албански: erë
Употреба: Физика
Примери:
ветер и магла
Изведенки
ветерчок м.
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи