а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ветеринчав

ветерничавиот
Вид збор: Придавка
Што е како ветар, непостојан, променлив, лекомислен, несериозен.
Англиски: windy
Примери:
Ветерничав човек.
Ветерничави чекори.
Изведенки
1. ветерничаво прил.
Пример: Истрчаа ветерничаво на патот.
2. ветерничавост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи